Påbud om bruk av assisterende taubrems

Klatreklubben Ålesund innfører påbud om bruk av assisterende taubrems fra 01.01.2023. Dette skjer med bakgrunn i at Norges klatreforbund i 2022, kom med en anbefaling til alle veggeiere om å innen 2025 innføre assisterende taubrems som obligatorisk taubrems i anlegget, for å minimere antall ulykker som skyldes feil bruk av manuell taubrems.

Vi beklager at vi ikke gikk ut med denne infoen før dere sendte ønskelisten til nissen, og vår nyttårsgave til våre medlemmer er derfor at dere gratis får låne geometrisk assisterende taubrems (Singing Rock Rama) når vi har klatrevakt (man. – tors. 17:30 – 21:00). Denne ordningen gjelder frem til 01.06.2023.

Hvis dere ser klatrere som bruker manuell taubrems, ber vi dere om å informere dem om dette nye påbudet, men nå i starten innfører vi ingen sanksjoner for bruk av manuell taubrems.

Mer info fra NKF: https://klatring.no/taubrems